Branie kredytu hipotecznego i jego nadpłata

Obecnie pożyczanie pieniędzy nie jest trudne, ale w przypadku tych długoterminowych zobowiązań należy liczyć się z mniejszymi lub większymi trudnościami. Jeśli kogoś jest stać na wzięcie kredytu, to jak najbardziej warto rozważyć taką opcję, jednak decyzja powinna być bardzo dobrze przemyślana. Kierowanie się wyłącznie swoimi potrzebami, bez brania pod uwagę możliwości finansowych, mija się z celem i może doprowadzić do nieprzyjemnych sytuacji. Nierzadko bywa to nawet przyczyną wpadnięcia w spiralę zadłużenia. 

Zanim zdecydujesz się na wzięcie kredytu hipotecznego

Pierwszym krokiem w przypadku chęci wzięcia kredytu hipotecznego z takiej oferty jest dokładne przeanalizowanie swoich potrzeb i możliwości finansowych. Należy rozważyć wszystkie argumenty za i przeciw takiego rozwiązania. Jest to długoterminowe zobowiązanie, które wiąże się z ogromną odpowiedzialnością. Czasami warto jest poczekać i wypracować wystarczający wkład własny. W przypadku kredytów należy kierować się rozsądkiem, a nie emocjami. Ważne jest to, aby określić dokładnie swoje rzeczywiste potrzeby. Na ich podstawie uda się określić, jakiego metrażu tak naprawdę potrzebujemy. Następnym krokiem jest weryfikacja kosztów. Nie obejdzie się bez sprawdzenia tego, czy mamy odpowiednią zdolność kredytową, która pozwoli nam na poniesienie kosztów związanych z kupnem mieszkania i jego remontem. Ponadto o zdolność kredytową należy zadbać już z dużym wyprzedzeniem. Zanim zdecydujemy się na konkretną ofertę, należy zapoznać się z co najmniej kilkoma innymi, porównując je ze sobą. Nie należy dawać się zwiesz sloganom reklamowym, ale dokładnie czytać zaproponowane warunki umowy. Warto również negocjować z bankiem.

Kredyt hipoteczny a nadpłata

Wiele osób bierze kredyt hipoteczny dlatego, że nie ma wystarczającej kwoty pieniędzy na sfinansowanie zakupu nieruchomości czy budowy domu. Zdarza się jednak tak, że jest to tylko przejściowy problem, a w przyszłości pojawi się zastrzyk gotówki, dzięki któremu można przyspieszyć spłatę zobowiązania. Pojawia się tylko pytanie, czy warto zdecydować się wówczas na taki krok. Okazuje się, że nadpłata kredytu niekoniecznie jest dobrym posunięciem. Dlaczego? Otóż banki są przygotowane na taką ewentualność i zabezpieczają się przed tym, wprowadzając niemałe prowizje od miesięcznej raty. Banki często żądają także dodatkowych kosztów za samo spisanie nowego harmonogramu spłat. Znacznie lepszym pomysłem będzie trzymanie dodatkowych pieniędzy na zapas. Nigdy przecież nie wiadomo, co przyniesie przyszłość. Taka dodatkowa gotówka sprawi, że będziemy bardziej spokojni i uchronimy się przed utratą płynności finansowej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *