Kilka ciekawostek o numerze PESEL

Numer PESEL jest symbolem numerycznym nadawanym każdemu obywatelowi Polski już w momencie urodzenia. Jest to numer, który w łatwy i szybki sposób pozwala na identyfikację osoby. Składa się on z jedenastu cyfr, z których każda ma swoje określone znaczenie. Co ciekawe, z numeru PESEL można wyczytać takie dane jak data urodzenia, ale i także płeć osoby go posiadającej. Numer ten przeciętny obywatel Polski w ciągu całego swojego życia będzie wykorzystywał niezliczoną ilość razy, czy to przy rozliczeniu podatkowym, czy przy podpisywaniu umowy najmu, czy też przy załatwianiu rozmaitych spraw urzędowych. Dlatego też numer PESEL ma ogromne znaczenie. Warto wiedzieć o nim nieco więcej.

Początki systemu PESEL

Skrót PESEL oznacza tak naprawdę Powszechny Elektroniczny System Ewidencji Ludności. Został on wprowadzony w Polsce w latach 1970 – 1974. W tamtym czasie władze kładły bardzo duży nacisk na informatyzację kraju. Pomysłów na wprowadzenie różnego rodzaju systemów było bardzo wiele, ale do czasów dzisiejszych przetrwał jedynie PESEL oraz GUS. 

Co warto wiedzieć o numerze PESEL?

Na początku warto wiedzieć, że numer PESEL jest przypisywany indywidualnie do każdej osoby oraz, że nie może się on powtarzać. Dlatego też osoby urodzone po roku 1999 mają inne oznaczenia trzeciej i czwartej cyfry numeru PESEL, która oznacza miesiąc urodzenia. Wszystko dlatego, by ich numery PESEL nie pokrywały się z numerami osób urodzonych w poprzednim stuleciu.

Pomimo tego, że numer PESEL przypisany jest na stałe do konkretnej osoby, to wbrew powszechnemu przekonaniu możliwa jest jego zmiana. Dzieje się tak w przypadku, kiedy posiadacz peselu zmienia płeć, ma nowy akt urodzenia lub urząd nadał mu błędny numer.

W jakich sytuacjach przydaje się numer PESEL?

Posiadanie numeru PESEL okazuje się konieczne w różnych sytuacjach życia codziennego. Po pierwsze, jest on identyfikatorem podatkowym dla osób, które nie posiadają własnej działalności gospodarczej. Dzięki temu mogą one złożyć swoje zeznania podatkowe oraz inne tego typu dokumenty. Numer PESEL jest także przydatny przy załatwianiu wszelkiego rodzaju spraw urzędowych, zmianie adresu zamieszkania, sprawach sądowych oraz spadkowych. Numer PESEL podaje się także przy zawieraniu umów cywilnoprawnych, korzystaniu z usług finansowych takich jak pożyczki i kredyty czy też przy korzystaniu z opieki medycznej. Dzięki numerowi PESEL szpitale są w stanie zweryfikować, czy dany pacjent posiada ubezpieczenie.

Z pewnością warto wspomnieć sytuację, kiedy to przez błąd systemu w roku 2002 ten sam numer PESEL został nadany kilku tysiącom osób. Była to sytuacja precedensowa i bardzo szybko została wyjaśniona, dlatego dziś można o nim wspominać jedynie w kategoriach ciekawostki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.