Jak sprawdzić punkty z mandatów?

Jeśli dość często zdarza Ci się łamać przepisy ruchu drogowego, powinieneś uważać na limit punktów karnych, którego przekroczenie to utrata uprawnień. Czy istnieje możliwość, by skontrolować stan swojego konta i trzymać rękę na pulsie?

Przez Internet

Punkty można szybko i łatwo sprawdzić przez stronę internetową obywatel.gov.pl. Warto jednak zaznaczyć, że taka forma służy tylko informacji. W przypadku, kiedy pracodawca wymaga od nas stosownego zaświadczenia, taka forma z pewnością nie wystarczy.

Aby sprawdzić stan konta, należy posiadać profil zaufany, który jest potwierdzeniem tożsamości. Na stronie wyświetli się informacja dotycząca punktów aktywnych i tymczasowych. Te drugie czekają na orzeczenie sądu. Dane aktualizowane są raz dziennie, stąd w przypadku wykroczenia tego samego dnia, warto upewnić się w dniu kolejnym, czy dane są prawidłowe.

Komisariat policji

Punkty można również sprawdzić osobiście, udając się na najbliższy komisariat policji. Można tam uzyskać informacje i pobrać po opłacie stosowne zaświadczenie tylko i wyłącznie o danych prywatnych własnych. Nie można bowiem sprawdzić stanu konta małżonka, dziecka i innej osoby bliskiej.

Po przekroczeniu limitu…

Niestety, suma 24 punktów to ryzyko utraty prawa jazdy. W przypadku młodych kierowców, którzy posiadają uprawnienia krócej niż rok, suma nie może przekroczyć 20. Po przekroczeniu magicznej liczby należy stawić się na egzamin sprawdzający kwalifikacje do prowadzenia pojazdów oraz na badania psychologiczne. Jeśli wynik będzie negatywny, utrata uprawnień jest nieuchronna. Wtedy trzeba prawo jazdy wyrobić na nowo. Młodzi kierowcy tracą uprawnienia od razu i muszą ponownie przechodzić przez wszystkie procedury i egzaminy.

Jeśli zbliżasz się do górnej granicy i obawiasz się, że punkty karne z mandatów wkrótce przekroczą limit, warto udać się na kurs, który obniży sumę o 6 oczek. Takie szkolenia organizują WORD-y, a kierowca może z nich skorzystać raz na pół roku. Oczywiście najbezpieczniejszą formą jest przestrzeganie przepisów ruchu drogowego, jednak warto wiedzieć, że istnieje taka możliwość.